latajce_babcie-2.png

wwwlogomwd_pl.jpg
  logo_kobieta_kreuje.jpg

STUDIA GENDER

logo_wsc.jpg

Zapraszamy do Galerii

Newsletter


paź 02 2009
Chruścik Iwona w Lotosie Drukuj Email
Redaktor: Anna Janicka-Galant   
02.10.2009.

Anna Janicka-Galant: Jogą zajmujesz się od 2003 roku. Co skłoniło księgową do zajęcia się jogą?

ImageIwona Chruścik: Księgowość nie była pasją mojego życia. Raczej krokiem w kierunku tego co robili moi rodzice i czym się zajmowała mama. Poszukiwania, gdy nie do końca byłam szczęśliwa w tym co robię sprawiły, że trafiłam na zajęcia jogi, którymi się zachwyciłam. Przez pierwszy miesiąc chodziłam na zajęcia raz w tygodniu, przez drugi dwa razy, a trzeci miesiąc miałam już swoją matę, pierwszą książkę, i chodziłam na zajęcia trzy razy w tygodniu, a w miarę możliwości i więcej.

Tak się zaczęła moja przygoda z jogą. W którymś momencie osoby, do których chodziłam na zajęcia, zauważyły moje duże zainteresowanie i umiejętności. Skłoniło mnie to do przemyśleń, że może to jest ten kierunek? Poszłam na kurs instruktora rekreacji ruchowej, w oparciu o system ćwiczeń psychofizycznych hatha yoga.

Od bycia instruktorem, do prowadzenia własnej szkoły to znowu daleka droga?

ImageTak, daleka droga. Najpierw prowadziłam zajęcia w różnych klubach w Łodzi, zdobywałam doświadczenie. Niemniej wiadomo, że  w klubach różnie się czasami układa współpraca. Pewien klub zaproponował mi, gdy prowadziłam już wiele zajęć, że będzie ich znacznie mniej. Ponieważ postanowiłam, że będzie to zajęcie, z którego będę się utrzymywała, to zmobilizowało mnie do zrobienia tego skoku na głęboką wodę. Znalazłam lokal..

Teraz ruszyła szkoła jogi. Co będzie w tym studio oferowane kobietom i nie tylko kobietom?

Studio Jogi Lotos, na ulicy Żabiej. Będą tam oferowane przede wszystkim zajęcia z hatha yogi.

Teraz wyjaśnię pojęcie hatha yogi. Joga ma kilka ścieżek. Jedną  z nich jest hatha yoga. Jest to praca z ciałem, dzięki której poznajemy własne ograniczenia i możliwości. Każdy może zauważyć, że niektóre pozycje przychodzą mu z łatwością, a nad niektórymi musi popracować, żeby je wykonać.

Ta praca z ciałem powoduje, że dużo lepiej znamy siebie. Zaczynamy się zastanawiać nad tym co mogło spowodować, że akurat w takim, a nie innym zakresie ruchu mamy problemy, a inny zakres jest zupełnie dla nas przystępny i łatwy.

ImageHatha joga zachwyciła mnie dlatego, że tak naprawdę idzie przez całe nasze ciało. Nie ma takiej partii ciała, która nie zostałaby poruszona. Są pozycje stojące, które bardzo wzmacniają nasz układ mięśniowy i uelastyczniają nasze stawy. Są pozycje siedzące, w których w dużej mierze pracujemy mięśniami brzucha i mięśniami grzbietu. Są pozycje skrętne, które bardzo dobrze wpływają na nasze układy wewnętrzne, następuje ich silne ściśnięcie przy skręcie i rozluźnienie, przez co następuje bardzo mocne dokrwienie tych organów, ich lepsze odżywienie. Są pozycje odwrócone, które pozwalają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy. Ja je bardzo lubię, choć na zajęciach często spotykam się z oporem przełamania tych barier, przede wszystkim psychicznych, że można stanąć na głowie czy na rękach.

Brak wiary we własne siły i możliwości, które pomagam kobietom i mężczyznom przezwyciężać i w 95 %  to się udaje.  Joga poprzez pracę nad ciałem wpływa też bardzo mocno na naszą psychikę, uspokojenie i harmonizowanie nas w całości, zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Byłaś na letnim festiwalu rozrywkowo-rozwojowym PROGRESSteron i kobiety były bardzo zadowolone z Twoich zajęć. Na jesiennej edycji też będziesz prowadzić zajęcia.Jak  pracuje Ci się z kobietami na takich dużych festiwalach?

ImageSą dla mnie wyzwaniem, bo pracując na co dzień w grupach poznaję osoby, staram się z nimi nawiązać jakiś kontakt, znam prawie wszystkie moje panie po imieniu. Wyjazd na taki festiwal jest wyzwaniem, bo spotykam się z osobami, z którymi nie miałam wcześniej do czynienia, które mogły mieć wcześniej do czynienia z jogą, więc mogą mieć jakieś wymagania w stosunku do tego. Niemniej jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Uśmiech osób wychodzących z sali daje tak dużą satysfakcję i radość. Staram się, żeby te zajęcia były dopasowane do ich możliwości, ale staram się pokazać całe spektrum jogi, czyli nie skupiam się, że musimy zrobić coś perfekcyjnie, tylko staram się pokazać co joga może, w jaki sposób pracujemy na zajęciach.

Joga kojarzy się nie tylko z gimnastyką, ale też z filozofią życia. Czy w Twojej szkole jogi będą jakieś dodatkowe imprezy, zajęcia z tym związane?

Na pewno tak. Nie wiem czy uda się to od razu, ale chciałabym, żeby osoby przychodzące do szkoły mogły poszerzać swoje horyzonty. Będzie to nie tylko związane z jogą, ale z różnymi pomysłami, które powodują, że możemy się rozwijać, że poznajemy świat, możemy mieć swoje własne poglądy na dany temat. Także będę się starała oferować różnego rodzaju warsztaty.

Twoje marzenia prywatne?

Na razie jestem w trakcie przygotowań do październikowych targów rehabilitacji w Łodzi. W tym roku, w marcu, udało nam się zrobić wykład i pokaz hatha jogi w Łódzkim Towarzystwie Rehabilitacji. Nasz system zdrowotny jest taki, że przy kontuzji idziemy do rehabilitanta i gdy rehabilitant kończy z nami pracę, nie wiemy co robić dalej. Staraliśmy się pokazać, że joga może być kontynuacją rehabilitacji. Właśnie na tych targach chcemy na większym forum pokazać, że można w ten sposób pracować.

Natomiast moje marzenia prywatne to, żeby Lotos ruszył; żeby skończył się koszmar przygotowań, który mnie w jakimś stopniu odciągnął od praktyki; żeby osoby, które do mnie przychodzą były zadowolone z tego co postaram się im zaoferować.

Jaka musi być kobieta zaczynająca własny biznes?

Musi być przede wszystkim stanowcza i wierzyć, że to co robi jest tym co chce robić. Jeżeli w to uwierzy to nie ma takich rzeczy, których się nie przejdzie.

Myślisz, że w biznesie lepiej sobie radzą mężczyźni czy kobiety?

Nie zależy to od płci. Są po prostu osoby, które potrafią się w tym odnaleźć. To są przede wszystkim cechy osobowościowe, a nie z podziałem na płeć.

Co jest kwintesencją kobiecości?

Dla mnie- poczucie radości i wartości siebie. Jeżeli czujemy się bardzo dobrze same ze sobą samą, to jest nasza kobiecość.

Słyszałaś kiedyś określenie – Łódź -  miasto kobiet? Z czym Ci się to kojarzy?

Mam nadzieję, że w Łodzi kobiety zaczynają działać i brać rzeczy w swoje ręce.

Co jeszcze możesz powiedzieć odnośnie jogi?

Dla mnie joga to harmonia.

Przygoda związana z jogą, a nawet wpadka.

ImageMoje pierwsze zajęcia z jogi były takie, że połowa osób na sali mnie nie słyszała. Byłam tak przerażona, że muszę mówić co należy zrobić, że mój głos był tak cichutki. To było krótkie, 20-minutowe wejście, żeby jakoś zacząć, a jednak stres był tak duży, że spowodował, iż przestałam mówić i tylko szeptałam. W miarę praktyki ten głos stawał się donośniejszy i w tej chwili - tak jak na zajęciach fitnesowych są potrzebne mikrofony- nie używam takich urządzeń. 

Co jest potrzebne, żeby trenować jogę?

Chęć i wygodny strój. Warto po prostu przyjść, stanąć i zobaczyć.

Jest coraz większe zainteresowanie rozwojem osobistym, sportami, które dbają o harmonię ciała. Też to zauważasz?

Coraz większe. Nawet powiem szczerze, że poranne zajęcia, które są trudnymi zajęciami, bo wiele osób chodzi do pracy. W kwietniu miałam pełną grupę 20 osób, co było totalnym zaskoczeniem.  Robi się moda, żeby zaczynać dzień w sposób harmonijny.

Historia romansowa czyli partnerstwo poprzez jogę.

Partner, z którym obecnie się spotykam, trafił na moje zajęcia, przychodził, przychodził, przychodził i w końcu zaprosił mnie na obiad. Nie rozstał się z jogą, więc nie przychodził tylko, żeby zaprosić mnie na obiad. ;) Ciągle jest zafascynowany, wręcz ciśnie, żebym prowadziła te zajęcia, jak najbardziej teraz mi pomaga przy szkole i mówi, że w sierpniu zanim jeszcze szkoła ruszy, mam poprowadzić dla niego pierwsze zajęcia.

Lotos Studio Jogi

Anna Janicka-Galant
  Komentarz (11)
Podziwiam
Napisał(a) Asia, na temat 04-10-2009 14:32
Podziwiam osoby, które potrafią krok po kroku realizować swoje cele. Zawsze miałam głowę pełna pomysłów, a nie potrafiłam doprowadzić do ich realizacji, dlatego mam wielki szacunek dla tych, którzy to potrafią, a myślę, że joga jeszcze bardziej Panią wzmocniła.
zero profesjonalizmu :/
Napisał(a) Jacek, na temat 08-10-2009 07:51
zajęcia może prowadzone profesjonalnie ale małoprofesjonalnym można nazwać wykradanie klientów z klubu w którym wcześniej prowadziło sie zajęcia, jak dla mnie słabiutka kultura i brak profesjonalizmu :/
Do Jacka
Napisał(a) Iwona website, na temat 12-10-2009 13:45
Jacku, a może panie Jacku? Nie bardzo wiem skąd posiada pan takie informacje i czemu służyć ma ich rozpowszechnianie. Nie muszę prowadzić tego rodzaju praktyk, gdyż znam wartość zajęć przeze mnie prowadzonych. 
Niemniej jest mi bardzo miło jeżeli osoby, które uczestniczyły w moich zajęciach i doceniły je - zadały sobie trochę trudu i odszukały miejsce, w którym prowadzę obecnie zajęcia. Każdy ma prawo wyboru i nikogo nie zmusi się do przychodzienia na zajęcia wbrew swojej woli. 
Jeżeli się pan z tym nie zgadza to zapraszam na zajęcia z jogi aby mógł pan popracować nad sobą i dał wszystkim prawo do podejmowania własnych decyzji. Pozdrawiam Iwona
Profesjonalizm a klienci
Napisał(a) Yolo, na temat 12-10-2009 16:53
No sorrry, też chodzę do Lotosu. Jest świetnie, przytulnie, nie jesteś anonimowy. Zajęcia SĄ PROFESJONALNE. A przez Pana Jacka przemawia jakaś zazdrość o klienta. Klient przywiązany jest do instruktora a nie do miejsca. Ale co tam pisać trzeba samemu sprawdzić.
Panie Jacku...
Napisał(a) yerba, na temat 13-10-2009 22:41
ja nie zostałam "wykradnięta" z żadnego klubu, przez przypadek dowiedziałam się o LOTOSIE i sama z chęcią przepiszę się do Pani Iwony, bo na Jej zajęciach czułam się najlepiej. Swoją drogą, ciekawe na czym miałoby polegać takie"wykradanie"? Chyba każdy sam decyduje o wyborze miejsca i o nauczycielu z którym chce ćwiczyć... nikt nit robi tego na siłę.
a maile na skrzynkę ...
Napisał(a) Ewa, na temat 13-10-2009 23:30
...które dostało wiekszość osób uczestniczących na zajećia jogi w poprzednim miejscu Pani Iwony zawierające informacje o tym gdzie i kiedy odbedą sie zajecia ( miesiąc gratic )to niby zagranie fair play?? 
sama dostałam taką waiadomość :/
Do Pani Ewy
Napisał(a) Iwona website, na temat 14-10-2009 11:06
Pani Ewo, bardzo poprosiłabym o przesłanie mi tego maila, bo jestem bardzo ciekawa jego treści. Niestety nie otrzymała go pani ode mnie. W moim studio nie ma też zajeć gratis przez miesiąc. Serdecznie pozdrawiam Iwona
Zazdrość Okropna Rzecz
Napisał(a) Yolo, na temat 14-10-2009 11:32
Pani Ewo i Panie Jacku, piszecie z tego samego maila podzszywając się pod dwie różne osoby. Mam wrażenie, że piszesz w imieniu konkurencji. To nie jest fair. Jeżeli denerwuje Cię profesjonalizm w Lotosie nie najeżdżaj na konkurencje, nie bądź trolem. Poprostu tak jest. Lotos jest lepszy od szkoły w imieniu którj piszesz. A swoją drogą napisz co to za szkoła, może inni wyrobią sobie swoją opinię.
Do pani Jacka i pana Ewy ;)
Napisał(a) Iwona website, na temat 15-10-2009 13:27
W sumie pochlebia mi Wasze/Twoje zainteresowanie moją osobą, szkoda tylko, że robicie/robisz to pod przykrywką i w taki sposób. Ale cóż takie życie. Pozdrawiam serdecznie Iwona
wszystko można oszukać
Napisał(a) Magda, na temat 30-04-2011 11:55
wpisując czyjś adres mailowy jako swój wygląda jakby pisała to tamta osoba, ale nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a maile od Pani Iwony to niezaprzeczalny fakt, wiedzą o tym wszystkie osoby które je otrzymały


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kalendarium

<<  Gru 2014  >>
 Po  Wt  Śr  Cz  Pi  So  Ni 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Czekamy na jaskółkę z newsami

Słuchaj w Radio ŻAK

cms.jpg