latajce_babcie-2.png

wwwlogomwd_pl.jpg
  logo_kobieta_kreuje.jpg

STUDIA GENDER

logo_wsc.jpg
sie 02 2010
Bajki rozebrane Drukuj Email
Redaktor: Magdalena Bentkiewicz   
02.08.2010.
Walizki już spakowane, jeszcze tylko wejdę do księgarni i wybiorę coś odpowiedniego do czytania na plaży, choć niekoniecznie musi to być lekkie, łatwe i przyjemne. Mój wzrok padł nieprzypadkowo, jak się później okazało, na książkę "Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni".

Przejrzałam spis treści, przeczytałam kilka akapitów i stwierdziłam, że ta pozycja może być interesująca. Dokładna analiza psychologiczna baśni, w których z pokolenia na pokolenie przekazywana była życiowa mądrość oraz marzenia, tęsknoty, radości, problemy i lęki. Pod lupę zostały wzięte bajki najbardziej znane na całym świecie, między innymi Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Brzydkie Kaczątko, Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia i Królowa Śniegu.

 

bajki_rozebrane.jpgBajki zostały "rozebrane" na poszczególne części składowe, wnikliwie zaanalizowane w aspekcie kulturowym i pod kątem występowania w nich rozmaitych archetypów. Tej trudnej sztuki dokonały dwie kobiety o dociekliwym umyśle: doświadczona psychoterapeutka, filozofka i poetka Katarzyna Miller i dziennikarka Tatiana Cichocka. Paleta zagadnień przedstawionych w baśniach jest niesamowicie różnorodna i niezwykle barwna. Baśniowa psychoanaliza nie ogranicza się li tylko do najprostszej, najbardziej powierzchownej i od razu "rzucającej" się w oczy wersji lecz sięga do najgłębszych podkładów przekazów baśniowych. Autorki zagłębiają się w wyjaśnianie symboliki, rozpatrują poważne zagadnienia, jak na przykład mechanizm nietolerowania inności i delegowania wyróżniających się osób spośród grupy na kozła ofiarnego. Niektóre z ich wyjaśnień były dla mnie dużym zaskoczeniem, z innymi zaś w zupełności się zgodziłam. Trafna charakterystyka społeczeństwa patriarchalnego nakładającego na kobiety męskie wyobrażenia i wymagania, wybierającego dla nich "męskie" wartości, a wypierającego niechcianą kobiecość i kobiecą moc.Widać to dosonale między innymi w "Calineczce". Bohaterka tej baśni jest symbolem pięknej, mile widzianej kobietki, która jest niekłopotliwa, ponieważ nie wymaga niczego, nie stawia żądań. Niektórzy mężczyźni lubią się nią opiekować, ponieważ jest taka mała, bezbronna i bezradna, sprawia wrażenie, że bez ich wsparcia nie poradziłaby sobie sama na świecie. Dla wielu niedojrzałych mężczyzn uosabia więc ideał żony: piękna, a więc reprezentacyjna (można ją pokazać, się nią pochwalić i przez to wzmocnić wątłe poczucie własnej wartości) bezbronna, bezwolna, bierna i cichutka. Jej uczucia są mniej ważne niż uczucia innych osób, jest całkowicie zależna fizycznie i emocjonalnie od świata zewnętrznego, który ją określa i definiuje. Na szczęście nadchodzi czas, kiedy zaczyna działać, po tym jak doznała odrzucenia ze strony chrabąszczy. Zaczyna się usamodzielniać, rozsmakowuje się w podejmowaniu własnych decyzji, w kroczeniu własną drogą, w odkrywaniu własnej siły. W końcu osiąga pełnię i zostaje królową kwiatów. Droga, którą przeszła począwszy od biernej istotki, słodkiej maskotki aż do znającej swoją prawdziwą naturę królowej kwiatów jest niesamowita. Przemiana Calineczki obrazuje zmiany, jakie zachodzą w ludziach, którzy "odmrozili" nieużywane, a więc zamarznięte przez długi czas części swojej osobowości. Dopiero ich "odmrożenie" i integracja z pozostałymi częściami osobowości zapewniają prowadzenie spełnionego świadomego życia.

 

 

W książce pokazane są też, w oparciu o inną baśń,  konsekwencje wychowywania dziewczynki przez niedojrzałą kobietę, która nie zbudowała stabilnego poczucia własnej wartości, ma zbyt mało akceptacji dla samej siebie, nie jest gotowa do macierzyństwa i której związek z mężczyzną jest niesatysfakcjonujący. Bajka o Królewnie Śnieżce ukazuje, jak niespełniona matka odrzuca córkę, gdy ta wkracza w wiek dojrzewania i staje się kobietą. Dojrzewająca córka może stać się nawet dla swojej niedojrzałej matki rywalką. To smutne, gdy dziewczyna w okresie dojrzewania, gdy najbardziej potrzebuje matczynego wsparcia, spotyka się z wrogością i odrzuceniem ze strony matki zazdrosnej o jej rozwijającą się kobiecość. Innym poważnym problemem są nadużywający córki ojcowie, którzy nie zbudowali dobrych relacji ze swymi żonami. Co najgorsze, te niezdrowe tendencje są przekazywane z pokolenia na pokolenie i w ten sposób utrwalane. Jak widać napisane przed wiekami bajki mają swoje odniesienia do naszych czasów i trafnie ukazują pewne mechanizmy.

Lektura okazała się na tyle pasjonująca, że "pochłonęłam" ją pierwszego dnia pobytu nad Bałtykiem. I co ważniejsze, odnalazłam swoją bajkę.


 

 
  Komentarz (2)
Napisał(a) ciekawska, na temat 02-08-2010 12:28
a ja poproszę o dane książki - autor, wydawnictwo itd., tego brakuje w artykule. dziękuję
Nazwiska autorek wystepują w rezcenzji
Napisał(a) Magdalena B., na temat 06-08-2010 14:51
Witam, nazwiska autorek występują w tekście: Katarzyna Miller i Tatiana Cichocka. Wydawnictwa rzeczywiście nie podałam. Książka została wydana w wydawnictwie Feeria w serii Psychologia i dusza. Świetna lektura.

Only registered users can write comments.
Proszę się zalogować.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »