latajce_babcie-2.png

wwwlogomwd_pl.jpg
  logo_kobieta_kreuje.jpg

STUDIA GENDER

logo_wsc.jpg

Zapraszamy do Galerii

Newsletter


cze 06 2011
Łódź - miasto kobiet? Drukuj Email
Redaktor: Magdalena Wrzesień   
05.06.2011.
Łódź uważana jest za miasto kobiet, jednak czy stoją za tym jakiekolwiek inne przesłanki poza liczebną przewagą kobiet nad mężczyznami? Czy łodzianki mają możliwość pełnego realizowania się w tym mieście? Jak wygląda ich sytuacja zawodowa, rodzinna i społeczna? kobiet100.jpgKwestie te zostały niedawno ponownie podniesione – 3 czerwca w jednej z sal Łódzkiego Domu Kultury odbyła się konferencja „Łódź – miasto kobiet?”, na której głos zabrali: dr Aleksandra Różalska, dr Grażyna Zygadło, mgr Kaja Zapędowska (wszystkie trzy panie z Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet UŁ), dr Kinga Polańska (Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera), Beata Aszkielaniec (rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia), Marcin Karolak (Wydział Informacji, Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy), Małgorzata Brzezińska (prezeska Łódzkiego Klubu Biznesu), pani prezydent Hanna Zdanowska oraz posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, która zorganizowała spotkanie i moderowała całą dyskusję.

Pani prezydent Hanna Zdanowska określiła Łódź jako miasto trudne, jeśli chodzi o kapitał ludzki. Zwróciła uwagę na dużą ilość kobiet w trudnych sytuacjach, a także te, które (często z powodu swojego wieku) nie są dość „przebojowe”. Jako priorytetowe dla siebie zadania wytyczyła projekt 50+ wspomagający na rynku pracy kobiety w wieku od 50 lat wzwyż (zauważając jednocześnie, że problemy ze znalezieniem pracy, które kiedyś dotykały pięćdziesięciolatki, dzisiaj dotyczą już kobiet po 40. roku życia) oraz powołanie przy urzędzie prezydenta pełnomocniczki ds. kobiet, na którą konkurs jest już rozpisany i niebawem zostanie ogłoszony.

Dr Aleksandra Różalska przypomniała o trzech ważnych inicjatywach Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet UŁ, a mianowicie o powstaniu studiów gender studies: podyplomowych dla nauczycieli, podyplomowych dla wszystkich chętnych oraz magisterskich – jedynych w Polsce. Podkreśliła przy tym, że kluczem do zmian w sytuacji kobiet jest edukacja. Przypomniała również o szkodliwych stereotypach kobiet w reklamach i serialach telewizyjnych, co jej zdaniem wpływa na pozycję kobiet w społeczeństwie. Zauważyła także, że w mediach informacyjnych bardzo rzadko pokazywane są kobiety-polityczki oraz kobiety jako ekspertki, a feministki nagminnie traktowane są z przymrużeniem oka.

Dr Grażyna Zygadło zwróciła uwagę na problem przemocy wobec kobiet, który wbrew powszechnie panującym opiniom nie zawsze łączy się z patologią i alkoholizmem, lecz dotyczy kobiet ze wszystkich środowisk.

Kaja Zapędowska wypowiedziała się na temat dyskryminacji kobiet ze względu na wiek. Chociaż statystyki określają starszą kobietę jako osobę po 65. roku życia, w praktyce gorszego traktowania ze względu na wiek (tzw. ageizmu) doświadczają kobiety już po 45. roku życia. Są to często kobiety zaliczane do tzw. sandwich generation, czyli pokolenia, które musi jednocześnie dbać o dorastające dzieci i starzejących się rodziców, a tym samym ma zbyt wiele obowiązków na swojej głowie. Prelegentka przekonywała, że dojrzałe kobiety stanowią ogromny potencjał na rynku pracy, jak dotąd niewykorzystany.

Kinga Polańska zwróciła uwagę na problemy zdrowotne kobiet, przede wszystkim na problem palenia wśród kobiet ciężarnych, a także często spotykaną wśród kobiet otyłość. Beata Aszkielaniec natomiast skupiła się na kwestii profilaktyki nowotworów: raka szyjki macicy i raka piersi. W Polsce bada się tylko 14% kobiet. Tymczasem nowotwory wykryte we wczesnej fazie są wyleczalne. Na terenie województwa łódzkiego jest ok. 300 gabinetów ginekologicznych, do których można się dostać bez skierowania, a raz w roku każdej kobiecie przysługuje prawo do badania cytologicznego. Jest również 10 pracowni mammograficznych. Niestety, dużym problemem wśród kobiet jest niska świadomość i lekceważenie badań profilaktycznych. Jako kontrprzykład łódzkiej (a właściwie: polskiej) sytuacji prelegentka wskazała na Finlandię, gdzie dzięki wprowadzeniu obowiązku takich badań wśród kobiet czynnych zawodowo niemal zupełnie wyeliminowano problem umieralności na raka szyjki macicy i raka piersi. Zaproponowała, aby podobne rozwiązanie wprowadzić w Polsce, a także zachęcała, aby kobiety same dbały o siebie i wzajemnie się mobilizowały do wizyt u ginekologa.

Marcin Karolak zapoznał uczestników spotkania z danymi na temat osób aktywnych zawodowo, podkreślając, że w tej grupie kobiet jest zawsze mniej niż mężczyzn (w 2010 r. mężczyźni stanowili 64,1%, a kobiety 48,2%, przeciętnie różnica pomiędzy nimi stanowi 15% ). Natomiast jeśli chodzi o wykształcenie – kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn i tutaj różnica wynosi średnio ok. 30%. Jako pomocne rozwiązania w aktywizacji zawodowej kobiet prelegent uznał szkolenia oferowane przez WUP oraz projekty unijne, zachęcające do samozatrudnienia np. „Przedsiębiorczość jest Kobietą” lub „BiznesKa”.

Małgorzata Brzezińska zauważyła, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba kobiet podejmujących własną działalność gospodarczą, natomiast nadal nie zwiększa się ilość kobiet-właścicieli dużych firm. Opowiedziała także o własnym doświadczeniu jako pracodawcy, zwracając uwagę na trudną sytuację osoby zatrudniającej, dla której problematyczne jest utrzymywanie w pracy młodych kobiet długo przebywających na urlopach (2-4 lata). Powiedziała również, że jako pracodawca jest otwarta na zatrudnianie dojrzałych kobiet, jednak dostrzega u nich problem z samodzielnością w pracy, nieznajomością podstawowej obsługi komputera oraz nieznajomością języków obcych nawet na podstawowym poziomie.

Iwona Śledzińska-Katarasińska uznała, że w obecnej sytuacji kobiet większym problemem są złe nawyki, stereotypy oraz nieumiejętność dbania o siebie niż brak odpowiednich regulacji prawnych. Przypomniała również o inicjatywach z ostatnich lat, które poprawiły sytuację kobiet m. in. o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego i wprowadzeniu urlopu ojcowskiego („tacierzyńskiego”), nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (dopuszczającej usunięcie z domu sprawcy przemocy, wprowadzającej przymus terapii dla sprawcy oraz dopuszczającej możliwość zasądzenia dożywotniego zakazu zbliżania się do ofiary), ustawie żłobkowej z 2011 oraz wprowadzeniu 35-procentowego parytetu dla kobiet na listach wyborczych.

Dyskusja, która rozwinęła się wśród słuchaczy spotkania po wystąpieniach prelegentów dowodzi, że istnieje potrzeba refleksji nad obecną sytuacją łodzianek, jak również wypływających z tej refleksji działań. Niestety, na spotkaniu zabrakło radnych, do których w dużej mierze należy ich realizacja.

Magdalena Wrzesień
  Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kalendarium

<<  Gru 2014  >>
 Po  Wt  Śr  Cz  Pi  So  Ni 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Czekamy na jaskółkę z newsami

Słuchaj w Radio ŻAK

cms.jpg